Başlangıç; zamanı yakalama gayreti

Yayınlandı: 31 Ocak 2018 / kitap, roman
Etiketler:, , , , , ,
Başlangıç / Dan Brown

Kahramanımız  Simgebilimci  Profesör Robert Langdon un eski öğrencisi olan, teknoloji; ancak geçmişe hakim olmakla ilerleyebilir düşüncesinin hakim olduğu ve bu düşüncesinin her fırsatta bize neredeyse gözümüze sokulurcasına hatırlatılma gayreti duyulduğu bilim insanı Edmond Kirsch in; son buluşunu, özel bir mabette üç büyük dinin temsilcisine sunumunu yapmasıyla başlayan  bir roman Başlangıç.

Bilim insanı ve aynı zamanda teknoloji uzmanı Edmond Kirsch’in buluşunun, daha doğrusu sorduğu soruların ; bu sorular, nereden geliyoruz ve nereye gidiyoruz sorularıdır, cevaplarını verebildiği, gerçeklik yüzdesi hayli yüksek bir çalışmanın, tüm dünyaya yayınlanması için gösterilen gayretler anlatılıyor kitabın ilk sayfalarından neredeyse son sayfalarına kadar. Bu uzadıkça uzayan anlatım şöyle bir benzetmeye sebep oldu; hani bazı insanlar vardır her şeyi bilirler ve bir şeyi anlatmaya başladıklarında o kadar farklı konulara karışıp giderler ki ve siz mecburen dinlemek zorunda kaldığınız bir durumdaysanız; o kişinin ilk anlattığı şeyi, her konuya değinen bu anlatım ile çoktan unutmuş olursunuz. İşte Başlangıç kitabı da Dan Brown’un upuzun anlatımı ile bahsettiğim bu hissiyatı oluşturdu ve okurken, tıpkı o ilk anlattığı şeyden fersah fersah uzaklaşmalarına rağmen kendilerini bir şekilde dinleme mecburiyetinde kaldığım insanlara nasıl tahammül ediyorsam aynı şekilde tahammülü gerekli kıldı. Bu anlatıma bu derece tahammül edebilmem, bana göre fazlasıyla kolay okunabilen bir kitap oluşuyla ilgiliydi Başlangıç’ın.

Edmond Kirsch’in sunumunun tüm dünyaya yayınlanması sonrasında gelişen olaylar ise sunumun yayınlaması için yapılanların gereğinden fazla uzatılarak anlatılması sonucunda, bir hayli eksik kalmış ve bu durum, kitabın vermesini beklediğim keyfi bir derece daha düşürdü.

Dan Brown’un bana göre anlatma gayretinde olduğu şey; insanoğlunun tarih boyunca birbirini yok etmek için çaba gösteriyor oluşuyla beraber günümüzde ve de geleceğimizde insanoğlunun, bilim ve teknolojideki ilerlemeleri ile kendini yok etmek yerine hem kendileriyle hem de teknolojiyle bütünleşerek yeni bir yaşamı mümkün kılabilir oluşuydu.

Dan Brown, Başlangıç kitabı ile  günümüzde hızla gelişen teknolojiden uzakta kalmadığını,takipçisi olduğunu ve teknolojik gelişmelerle kendisini yenilediğini daha da yenileyeceğini okura göstermek niyetinde gibi geldi.

Anlatılan konuyla kalmayıp bu konunun çevresindeki gerekli gereksiz diğer tüm konulara değinmesinden(makine mühendisi olmama, kitabın belirli yerlerinde geçen kavramlarla aktif olarak haşır neşir olmama rağmen beni etkilemeyen) ve uzadıkça uzayan anlatımından dolayı Başlangıç kitabı, Dan Brown un diğer kitaplarına nazaran çok daha az keyif aldığım bir kitap oldu.

Nice yeni iyi okumalar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s