Kendini Arayan Adam

Yayınlandı: 10 Eylül 2015 / kitap, roman
Etiketler:, , ,
sis_ve_geceSis ve Gece / Ahmet Ümit

Uğradığı silahlı saldırının ardından, saldırının faillerinin yasak aşkı Mine’in kayboluşunun da sorumluları olduğu düşüncesindeki istihbarat ajanı Sedat’ın olayları çözüme kavuşturma gayretlerinin anlatıldığı bir roman Sis ve Gece.

Ana karakterimiz Sedat”ın yakın arkadaşı Yıldırım’ın ölümünden sonra, arkadaşına karşı yeterli ilgiyi gösteremeyişinin suçluluğunun, bilinçaltına  yerleşmesi işlenilmeye çalışılmış, fakat kitabın ilerleyen sayfalarında ne bu arkadaşlık ilişkisi ne de görülen rüyalar aydınlatılmaya çalışılan olayla bağlantılandırılamamış. Evliliği devam eden Sedat’ın,yasak aşkı Mine ile olan ilişkisi,Sedat’a kaybettiği duyguları yeniden,her şeyi unuttururcasına yaşatıyor ve Sedat’ın Mine’nin nerede olduğunu araştırması sırasında tüm yaşanılanları ana karakterimizin ağzından okuyoruz.

Mine’nin nerede olabileceğine dair ve neler olmuş olabileceğine dair o kadar çok ihtimal işlenilmişti ki;bu durum okurun dikkatini başka yönlere çekme gayretinin bariz bir şekilde belli olmasına ve kitaptan duyulan heyecanın azalmasına sebebiyet veriyordu. Mine’nin kayboluşunun çözüme kavuşmasıyla; yazar, önemsiz detay olamayacağını ben size söylemiştim dercesine okura ispatlamak çabasındaydı.

Okurken detaylardan ve bu detayların birbirleriyle hatta ana konuyla bağlantılandırılamamış olmasından dolayı yer yer sıkılsam da Ahmet Ümit’in günümüze kadar romanlarında nasıl yol katettiğinin anlaşılması için okunması gerekli bir roman Sis ve Gece.

Sis ve Gece(2007) ( http://www.imdb.com/title/tt0903021/?ref_=fn_al_tt_1 ) film uyarlaması özellikle oyuncu seçimleriyle kitaptaki karakterlerle tam uyum içerisindeydi. Film, romanda çok fazla ve bağlanamamış detay olması sebebiyle kopuk kopuk ve dikkatinizi veremeyeceğiniz bir yapıdaydı. Kitabı okumayan birinin filmden zevk alabilmesi pek mümkün görünmüyor.

Okuduğum Ahmet Ümit kitapları içerisinde beni en çok etkileyeni ve kuşkusuz okumaktan en çok zevk aldığım İstanbul Hatırası kitabı oldu.

 

Sis ve Gece kitabını ( http://musaozsari.com/ ) blogunda yaptığı çekiliş sonucunda okumama vesile olan Musa Özsarı’ya tesekkürlerimi sunarım.

Nice yeni iyi okumalar.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s