Dedektifi Yönlendirebildiğiniz Bir Cinayet Romanı

Yayınlandı: 18 Mayıs 2015 / kitap, roman
Etiketler:, , , , , , , ,

kayıpKayıp Hizmetçi Vakası / Tarquin Hall

Çalışırken de özel hayatında da rahatlığına ve lükse düşkün bir karakteri olan özel dedektif  Vish Puri’nin Hindistan’da işlenen suçlar karşısında, Hindistan yetkililerinin yetersiz kaldığı durumlarda bu suçları çözüme kavuştururken yaşadığı olayların anlatıldığı bir roman Kayıp Hizmetçi Vakası

Kitabı okurken; farklı statülerde, farklı inanışlarda insanların olduğu Hindistan’ın yaşam tarzı ve kültürü hakkında bilgileri, yazarın kolay okunabilen  anlatımı sayesinde sıkılmadan  edinebilmeniz  kitabın güzelliklerinden biriydi. Ana hikaye; zengin bir evdeki hizmetli genç kızın cinayetinin aydınlatılması üzerine kurgulanmış. Suç ağının dallarını dedektifimizden ve dedektifimizin yardımcılarından önce bulabilmeniz sizi epey eğlendirecektir. Suç ağını bulduktan sonra dedektifimiz Vish Puri, sizi değil siz onu yönlendiriyormuşsunuz izlenimine kapılıyorsunuz. Akıcı ve kolay okunabilir yapısı sebebiyle okuması sizi yoran bir kitabın arkasından kendinizi dinlendirmek için okuyabileceğiniz eğlenceli bir roman diyebilirim.

Dedektifimize sıklıkla, evlilik öncesi evlilik adaylarının yaşamlarının araştırılması görevinin verilmesi; bir toplumun sağlıklı ve düzgün bir şekilde yaşayabilmesi için evlilik kurumunun kuruluş aşamasında ne derece dikkatli olunması gerekliliğine işaret ediyor gibiydi. Kitap,  evlilik kurumunun mükemmelliğine fazlaca özen gösterilmesini anlatırken,  toplumun yine de büyüyen bir şekilde bozulmasının önüne geçilemeyişi, kasadaki çürük meyvenin yaptığı gibi o çürük meyvenin  tüm kasayı çürütebilmesinin önüne her zaman geçilemeyişiyle tanımlanabilir.

Özel dedktifimiz Vish Puri ; çocukluğumda izlediğim her bölümde farklı bir cinayetin çözümlendiği   Murder, She Wrote (1984)  (http://www.imdb.com/title/tt0086765/?ref_=nv_sr_1 ) dizisinin karakteri Jessica Fletcher i (http://www.imdb.com/character/ch0025930/?ref_=tt_cl_t1  )  anımsatıyor diyebilirim.

Bu kitabı, daha önce  zevkle  okuduğum Pi’nin Yaşamı / Yann Martel   (http://www.babil.com/urunler/1277578/pinin-yasami-716496 ) kitabını tavsiye eden radyo programcısı sayın Arzu Çağlan tavsiyesiyle yine zevkle okudum. Arzu Çağlan’ın radyo programı Arzu’nun İnleyen Nağmeleri ni  1995 senesinden başlayıp  radyodan ayrılana kadar aralıksız takip etmiş biri olarak genel kültürümün gelişmesinde ve kültürel olaylardan haberdar olmamda sayın Arzu Çağlan’ın da yerinin olması benim için mutluluk vericidir.

Nice yeni iyi okumalar.

yorum
 1. kitap eylemi dedi ki:

  not aldım kitabı , duymadığım daha önce tanışmadığım bir yazar , uzun sürecek biliyorum sıranın bu kitaba gelmesi yine de sabırsızlıkla okuyacağım , teşekkürler…

  Liked by 1 kişi

  • Tayfun Sürücü dedi ki:

   İlginiz ve değerli yorumunuz için tesekkur ederim. Kitap sizi sıkmadan farklı bir kültür hakkındaki bilgi aktarımıyla devam ediyor ve rahatlıkla okunabiliyor.şimdiden iyi okumalar diliyorum.

   Beğen

 2. Benim de duymadığım bir yazar ama merak uyandır dı yorumunuz . Okuyup yorumlarımı iletirim bende

  Liked by 1 kişi

  • Tayfun Sürücü dedi ki:

   İlginiz ve değerli yorumunuz için tesekkur ederim. Benim de yeni öğrendiğim ve ilk defa okuduğum bir kitap oldu. Kitabi okuduğunuz vakit kitap ile ilgili degerlendirmelerinizi öğrenmek beni mutlu edecektir. Şimdiden iyi okumalar dilerim.

   Beğen

 3. Anonim dedi ki:

  Vish Puri en sevdiğim dedektiflerden biri oldu. Başarılı, okuması zevkli bir seri.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s