Hikaye İçinde Hikayelerde Kaybolmak

Yayınlandı: 18 Kasım 2014 / kitap, roman
Etiketler:, , , , , ,
disi_kurdun_ruyalarıDişi Kurdun Rüyaları / Cengiz Aytmatov

Yaşayan halk tarafından Akbar ismiyle anılan dişi bir kurdun ve bu kurdun doğal yaşam alanlarının hayalinizde gerçeğe yakınlıkta yer bulabileceği bir anlatımla başlayan bir roman Dişi Kurdun Rüyaları.

Romanının Akbar üzerine devam etmesini beklerken Abdias isimli; papaz okulundan kovulmuş yeni bir karakterin tek bildiği kendi bildiği olan ve bu bildiklerinden asla şaşmayacak düşünce yapısıyla kendini dünyayı değiştirmeye adamasına bence gereğinden uzun bir şekilde katlanmak zorunda kalıyoruz. Bu adanmışlık öyle uzun anlatılıyor ki kitaba ismini veren dişi kurdu unutuyoruz. Abdias’ın yaşadıklarının, Hz. İsa’nın öğretilerini insanlara anlatmaya çalışırken yaşadığı güçlüklere zorlama bir şekilde benzetilmeye çalışılması da bana hiç de samimi gelmedi.

Dişi kurt Akbar’dan bir anda ayrılıp Abdias karakterinin yaşantısının içine girerken olduğundaki gibi bu defa da Çoban Boston karakteriyle karşılaşıyoruz. Boston karakteri ile birlikte bir şeyleri durdurabilmek için bile karşısında durmak gerekliliği bize anlatılmaya çalışılıyor, fakat bu anlatılırken daha önce anlatılan dişi kurt Akbar ve idealist papaz okulu eskisi Abdias karakterlerinde kalan düşüncelerimiz, Boston un düşüncelerinin bize tam olarak geçmesine engel oluyor.

Romanda hikaye içinde hikaye anlatılmaya çalışılmış fakat her hikaye bağımsız bir şekilde devam etmekteydi ve bu hikayelerin birbirleriyle bağlanmaya çalışılmaları da  zorlama bir çaba gibi durmaktaydı.

Yine de, Aytmatov’un doğayı ve karakterlerin ana özelliklerini okuyucuda gerçekmiş gibi yaşamalarını sağlayan anlatımı, romanı okunabilir kılmakta.

İyi okumlar.

yorum
 1. kitap eylemi dedi ki:

  Aytmatov’u selvi boylum Al yazmalım’dan herhalde ayrı bir keyifle okurum , bu kitabını okumadım ama sizin yorumunuzdan çok ta üzülmemem gerektiğini hissettim 😀

  Beğen

 2. Özlem ERSÖZ dedi ki:

  Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum. Bu kitap yerine 3 ayrı kitap yazılabilirmiş. Kitabın ortalarına gelene kadar, acaba sonunda ne çıkacak, nereye bağlayacak diye çok düşündüm. Güzel bir final yapılmış ama konu bütünlüğü olmayan bir kitap. Yazarın başka kitaplarını denemek gerekiyor sanırım.

  Beğen

  • Tayfun Sürücü dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Kitapların her okurda farklı tatlar bırakması kadar aynı tatlar bırakması ve bunları paylaşabilmek, konuşabilmek beni mutlu ediyor. Bu kitap ile aynı düşünceleri paylaşabilmek de beni mutlu etti.
   Nice yeni okumaları paylaşmak,konuşabilmek üzere iyi okumalar diliyorum.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s