Bozuk Ayna

Yayınlandı: 14 Mart 2014 / Genel
Etiketler:, , , ,
IMG_20140304_091905Ustam ve Ben / Elif Şafak

  Kitap Mimar Sinan’ı anlatmaya çalışırken O’nun kitapta bir varmış bir yokmuş edasıyla hayalet gibi dolaştırılması beni üzdü. Mimar Sinan ne vardı ne yoktu, ne anlatılıyordu, ne anlatılıyordu, ne anlatılmıyordu. Konu Mimar Sinan’ın çevresinde dönüyor gibiydi ama dönmüyordu. Özetle; kitap ne olmuş ne olmamış gibiydi.

Filbaz, ana karakterimiz olmakla beraber hiç bir olayın duygusunu bize yansıtamayan sıradan bir karakter gibi durmaktaydı. Bozuk ayna olur mu diye düşünürken Filbaz’ı okudukça  bozuk aynaların olabilirliği beni şaşırttı. Benim için kitaptaki karakterler özellikle de ana karakter birer ayna olmalı ve beni, ailemi, çevremdekileri yansıtabilmeli. Fakat Ustam Ve Ben  de Filbaz’ın ne yansıttığı belli olmuyordu. Romanda heyecan yaratılmaya çalışılırken sizi sıkabilecek bir monotonluğun içinde olmanız yazarın ilk defa karşılaştığım bir tutukluğu gibi geldi bana. Bunca olumsuzluğun yanında kitabın rahatlıkla okunabilecek ve anlanabilecek bir anlatımda olması kitabı çabucak okuyup bitirmenize olanak sağlamakta.

Çeribaşı Balaban’dan söz etmeden olmayacağı düşüncesindeyim. Bana göre en etkileyici karakter çeribaşı Balaban’dı. Çeribaşı, romana heyecan katmak için aralara serpiştirilmiş gibi dursa da yaşanılanları aktarımı gerçeklik düzeyinde bir ayna gibiydi. Çeribaşı Balaban için bir roman yazılsa kayıtsız kalınamaz bir karakteri barındıracağına eminim.

İyi okumalar.

yorum
 1. Yorumunuzu okudum, size katiliyorum bu bir Mimar Sinan romani degildi.

  Beğen

  • Tayfun Sürücü dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Kitapların her okurda farklı tatlar bırakması kadar aynı tatlar bırakması ve bunları paylaşabilmek, konuşabilmek beni mutlu ediyor. Bu kitap ile aynı düşünceleri paylaşabilmek de beni mutlu etti.
   Nice yeni okumaları paylaşmak,konuşabilmek üzere iyi okumalar diliyorum.

   Beğen

 2. cangz dedi ki:

  Mimari yapıyı anlatırken bu konuda uzman tavsiyesi almak gerektiğini düşünüyorum.Son bölüm biraz yavan kalmış gibiydi.

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s